Masala čaj

 Masala čaj "Mezi Jeleny"


Seznam obchodů:
  • Bio Aid, Ondříčkova 20, Praha Žižkov
  • Boutbezobalový obchod, Nitranská 918/14, Praha Vinohrady
  • Tiny Story Shop, T. G. Masaryka 53/43, Karlovy Vary
  • Assi si nasypbezobalový obchod, Křížová 168, Sokolov
  • Zváženo, bezobalový obchod, P. Jilemnického 15/14, Brandýs nad Labem -Stará Boleslav
  • Natur styl, Škrétova 2a, JihlavaCo je to Masala čaj?
Je to čaj se směsí koření původem z Indie podávaný s mlékem. Podle legend sahá historie tohoto nápoje 5000-9000 let do minulosti. Vznikl prý na popud krále, který se snažil podle principů ajurvédy vytvořit očistný a oživující nápoj. 
Už v minulosti existovaly různé recepty a způsoby přípravy, nejčastěji používaná koření jako kardamom, zázvor, hřebíček, pepř a skořice mají nicméně dle ajurvédy léčivé a stimulační účinky a podporují trávení. Čaj se začal do nápoje přidávat až poté, co Britové začali v Indii kultivovat planě rostoucí čajovník a založili r. 1835 v Assamu první čajové plantáže. 

Masala čaj se také prodává pod názvem Yogi čaj. Jeho historie souvisí s působením indického duchovního Yogi Bhajana (vlastním jménem Harbhajan Singh). V restauracích a čajovnách se masala čaj též nabízí pod názvy indický kořeněný čaj nebo ajurvédský čaj.
(Zdroj: Wikipedia.org)

Jak vznikl Masala Čaj Mezi Jeleny?
Kdo u nás ochutnal náš domácí masala čaj, ten si ho zamiloval. Postupně jsme recept ještě vybrousili. Občas jsme někomu odsypali do zavařovačky pro domácí potřebu....a tak to pomalu vzniklo....poslední dva roky jsme nápad měli v hlavě. Až situace s koronavirem na podzim roku 2020 nás postrčila k realizaci. Etikety navrhnul náš přítel Pavel Fuksa, který jako dítě do Jelení jezdil a má k tomuto místu vřelý vztah.

Naše složení: černý čaj (assam), zelený kardamom, skořice, sušený zázvor, hřebíček, pepř černý, badyán, květ muškátu.


masala čaj

Příprava: Na 0,5 litru čaje: Ve vyšším hrnci přivedeme 300 ml vody k varu. Přidáme jednu vrchovatou polévkovou lžíci čajové směsi a 200 ml plnotučného mléka a vaříme asi 10 minut. Čaj by měl při vaření trochu vzkypět (proto je lepší ho vařit ve vyšším hrnci). Nakonec scedíme a osladíme dle chuti třtinovým cukrem. Čaj v této přípravě je velmi silný, povzbuzující až euforizující.

Kde ho koupit?
Na našem E-SHOPU a můžete si ho nechat zaslat domů nebo ho i vyzvednout v Jelení. 

Náš čaj se prodává i v několika kamenných prodejnách, seznam je výše. Pokud máte oblíbený obchůdek, bezobalový obchod, zdravou výživu atd., prosím zeptejte se, zda by chtěli prodávat náš masala čaj a případně nám předejte kontakt a my se s nimi domluvíme. Moc děkujeme!No comments:

Post a Comment